Yurt dışına çıkışta araç ve ferdi sigorta işleri

Yurt dışına kendi aracınızla çıkmak bazen başlı başına bir iş. Sınır geçişleri her zaman sürprizlere gebe. Örneğin 2015 yazında Hamzabeyli sınır kapısında hem çıkışta, hem de girişte motorumu X-ray cihazına sokmam istenmişti. Yol arkadaşlarım bu uygulamaya tâbi tutulmayınca durumu biraz kişisel algılamış olabilirim, orası ayrı. İki metrelik motorun tüm yükünü indirip tırlar için tasarlanmış yirmi metrelik cihaza sokmak (at ve kelebek gibi düşünün) sadece ben değil, hepimiz için bolca zaman kaybı ve can sıkıntısına neden olunca en azından yol arkadaşlarımla duygudaşlığımız pekişmişti.

Konumuza dönelim. Sigorta listemizde öncelikle Türkiye’de henüz araç alırken yaptırılması gereken zorunlu trafik sigortası var. Avrupa, Karadeniz çevresi ve Rusya civarını gezmeyi planlıyorsanız işiniz kolay zira sigorta acenteniz seyahatte olacağınız süreyi kapsayan poliçeyi (nam-ı diğer “yeşil kart”) 1-2 saat içinde düzenleyebilir. Yeşil kartın hangi ülkelerde geçerli olduğunu buradan kontrol edebilirsiniz. Bu ülkelerde sınır geçişlerinde genelde iki belge soruluyor: Ruhsat ve yeşil kart. Zaten sigortanız yoksa ülkeden çıkamaz, sınır kapısındaki bir acenteden poliçe satın almak zorunda kalırsınız. Bahsi geçen coğrafyada yeşil kartın geçerli olmadığı ülkeler de yok değil; örneğin Kosova, sınır kapısında kendine özel trafik sigortası yaptırmayı zorunlu tutuyor.

img_3004
Adına yeşil kart denmesi boşuna değil

Yolunuz bizim gibi daha uzaklara düşecekse ülke bazında ön araştırma yapmakta fayda var. Vardığınız her sınır kapısında -sınırdaki görevliler sigortadan dem vurmasa dahi- o ülkede zorunlu trafik sigortası olup olmadığını sorup öğrenin; belki sınırdan sigortasız geçersiniz ama ilerleyen kilometrelerde gireceğiniz çevirmedeki polisler “ımı sınırdı bizi bi şiy siylinmidi?” mazeretine prim vermeyebilirler. Kısacası zorunlu trafik sigortasından kaçış yok, bütçenizi hazırlarken bu kalemi atlayıp sonradan üzülmeyin.

Gelelim tercihli sigorta kısmına… Motosiklet kaskonuz varsa yurt dışında olacağınız süreyi kapsayacak biçimde yurt dışı ek teminat zeyilnamesi yaptırmak biraz maliyet getirse de iyi bir fikir. Ücret yıllık kasko poliçeniz üzerinden hesaplanıyor ve bir hafta için yıllık primin %10’u, iki hafta için %15’i şeklinde gidiyor (detaylar acentenizde). Buna ek ücret karşılığında yurt dışında çekici hizmeti de eklenebilir.

Yukarıda bahsettiğim seyahatin dönüş yolunda yol arkadaşımın BMW 1200GS’i şaft kırıp Mostar-Saraybosna yolunda öylece kalakalmıştı. Ama ne gam… Zira hepimiz kasko poliçelerimizi tur boyunca yurt dışını kapsayacak biçimde genişletmiştik. Tek yapmamız gereken çekici çağırıp motoru servise çektirmekti. Bu basit işlemin beş saat kadar sürmesinin tek nedeni Bosna Hersek’teki İngilizce seviyesinin eksilerde seyretmesiydi. Hava kararmasına rağmen hâlâ çekici hizmeti veren firmadaki abiyle anlaşamamış olmanın bıkkınlığıyla yola atlayıp ilk gelen arabayı el-kol ve el feneri marifetiyle durdurmuş, yolculardan birinin İngilizce bilmesi sayesinde derdimizi tam olarak yol hizmeti veren firmaya anlat(tır)abilmiştim. Meğer adam yerimizi anlamış da bana “geliriz ama ödemeyi nakit isteriz” demeyi becerememiş. Nakit garantisi alınca yarım saat içince yanımızda bitivermişti.

img_0748
Karanlıkta çekici bir adam

“Ee çekiciye para ödemişsiniz?” diyenler için hikâyeyi toparlayalım: Arkadaşım çekici hizmeti ve motosiklet onarımı için yaptığı ödemeler karşılığında aldığı faturaları İstanbul’a dönüşte sigortaya iletti, firma da kendisine ödeme yaptı. Çekiciyle bir türlü anlaşamama hadisesi benim o ayki telefon faturama geri ödemesiz nahoş bir biçimde tezahür etti ama olur o kadar.

Buraya kadar araç için yapılacak sigortalardan bahsettik, bunun bir de ferdi sigorta kısmı var elbet. Yurt dışı seyahate gitmiş olanlar zorunlu seyahat sağlık sigortası kavramına aşinadır. Bu poliçe sizi yurt dışındayken geçirebileceğiniz zehirlenme, hastalık gibi tipik sorunlar ve apandisit patlaması gibi acil durumlara karşı korur. Tıpkı trafik sigortası gibi bundan da kaçış yok. Kaçayım derseniz yine sınır kapısında (veya havaalanında) elenme riskiniz var, tercih sizin.

Yurt dışında motosiklet kullanmak genelde Türkiye’de olduğundan daha az riskli olsa da yaptırmanızı önerdiğim bir sigorta daha var: Motosiklet ferdi kaza sigortası. Bu poliçe tamamen opsiyonel ancak harcayacağınız en faydalı (yıllık) 300 Lira olabilir zira burada çok önemli bir detay var: Genel sağlık ve seyahat sağlık sigortaları motosiklette (veya kayak, yamaç paraşütü vb. tehlikeli sayılan aktiviteler sırasında) geçireceğiniz kazalar için ödeme yapmaz; motosiklet ferdi kaza sigortası ise bunların aksine özel olarak motosiklet kazaları için üretilmiş dünya çapında geçerli bir poliçe. Örneğin Güney Amerika’da motosiklet kazası geçirseniz de ödeme yapılıyor. Prim az, kapsam geniş; yaralanma durumunda yerinde (veya dönebiliyorsanız Türkiye’de) tedavi masraflarınızı rahat rahat karşılar. Ölüm konusuna çok girmeyelim, yapılacak ödemenin nakil işlemleri ve çok daha fazlası yeterli olduğunu bilseniz yeter. Bu poliçe en çok da Türkiye’de gerekli, o yüzden motosiklete biniyorsanız mutlaka yaptırın. Nihayetinde 3-4 depo benzin parası, inanın değer.

Listedeki son kalemimiz motosikletten ve yurt dışı seyahatten bağımsız olarak yaptırmayı tercih edebileceğiniz genel sağlık sigortası. Bu poliçenin binbir türü var malumunuz, o yüzden istediğiniz kapsam ve ödemeyi düşündüğünüz prime uygun çok sayıda seçeneğiniz olacaktır. Detayları acentenizle değerlendirip en uygun poliçeyi satın alırsanız başınız ağrımaz. Veya başınız ağrısa da dilediğiniz doktora gidip muayene olabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen sigortaları şöyle bir listeleyelim, derli toplu dursun:

 • Taşıt sigortaları
  • Zorunlu trafik sigortası (yeşil kart veya muadili)
  • Kasko yurt dışı ek teminatı ve çekici hizmeti
 • Ferdi sigortalar
  • Genel sağlık sigortası
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Motosiklet ferdi kaza sigortası

Bu noktada yukarıdaki bilgileri derlemeye yardımcı olan, üzerine bir de Güney ve Kuzey Amerika seyahatimiz boyunca seyahat sağlık sigortalarımızı hediye eden Şahin Şair’e teşekkür etmem gerek. Kendisi kıdemli bir motosiklet eğitmeni olmakla yetinmeyip insanların gönül rahatlığıyla motora binmesi için mesai harcayan gerçek bir motosiklet tutkunu. Motora binmeye başladığım günden beri sigorta ile ilgili her konuda (özellikle de 2014’te motorum çalındığında) Şair Sigorta’dan rafine bilgi alma şansına sahip oldum (motorun ücreti de kaskodan karşılandı elbet). Büyük tur öncesi bol muhabbet eşliğinde kılavuz bilgiler ve sigorta desteği de gelince müşteri-acente ilişkisini aşan bir gönül bağı kuruldu, şahane oldu!

Son söz: Sigorta işleri çetrefilli, poliçelerde küçük harflerle yazılmış koşullar bol. Üstüne üstlük motora binmek, motoru sağa sola park etmek görece riskli işler, kontağı çevirdiğinizde veya motoru park ettiğinizde kafanızın rahat olması mühim. O yüzden siz de güvenebileceğiniz bir acente bulup sigorta detaylarını ona bırakın, motora binmenin keyfine varmaya bakın. Güvenli sürüşler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *